דלתות נגישות – רק בהתאם לתקן

נעילה אוטומטית

יש היום בארץ 720,000 אנשים עם מוגבלות. הם מהווים כ-18% מהאוכלוסייה. רובם בגילאי 20-64. רובם חייבים להגיע למקומות עם דלתות נגישות וכמובן גם לאבזר בהם את ביתם. חלקם של הנכים מתנייד בכיסאות גלגלים. עבורם כל כניסה לקניון, מבנה עירוני או ציבורי, בית קולנוע ועוד דורשת בדיקות מקדימות מצדם, האם יש במקום דלתות נגישות.


דלתות נגישות חייבות להיות מיוצרות בהתאם לתקן. הדבר הראשון הוא גודלן. חשוב שהן תהיינה בגודל שיאפשר כניסה חלקה של כיסא גלגלים בכל גודל. הדבר הנוסף הוא שהן צריכות להיסגר ולהיפתח בלי שום הפעלת כוח וללא בעיה.


בכל מקום ציבורי צריכות להיות היום דלתות נגישות. זה יכול להיות אולם חתונות, בית קולנוע, אולם למופעים. אי אפשר להתעלם מ-18% מהאוכלוסייה ולמנוע ממנה לבחור לאן היא רוצה ללכת, וגם לאפשר לה את העזרים להם היא נזקקת, במקרה זה דלתות נגישות, כדי שיוכלו לנצל הכי טוב שאפשר שירותים בכל מקום.

דלת רחבה וגבוהה – לטעום את החופש

דלתות נגישות הן דלתות לא סטנדרטיות מבחינת הגודל. כמובן שהן נעשות בהזמנה מיוחדת ומותאמות למיקום בו הן צריכות להיות מותקנות. בדרך כלל נפגשים הלקוחות עם נציגים של חברת הדלתות ומתאימים אותן לגודל של הפתח. בפתח הזה חייב לעבור כיסא גלגלים בחופשיות. צריך גם לקבוע מה יהיה העיצוב שלהן. להחליט על מנגנון הפתיחה והנעילה, ולהתאים אותן גם לדרישות של אנשים כבדי ראייה או עיוורים.

בדרך כלל עבור ציבור זה יש לסמן על הדלת סימונים שונים בעלי מרקם כלשהו, אותם הם מזהים במישוש, וכן צריך להיות סימון על הרצפה לאורך כל המסלול עד הדלת וממנה לתוך אולם, חלל כלשהו ועוד.


נכים המגיעים למקומות ציבוריים, עלולים להיתקל בדלתות אם הם לא מסומנים עפ"י התקן של סימונים לציבור העיוורים וכבדי הראייה. עבורם בוחרים מדבקות המסמנות את הדלת וכן חלקים נוספים חשובים בתוך המבנה עצמו כמו כניסות, יציאות, מעלית, שירותים ועוד.

זהירות דלת לא נגישה

רק בשנים האחרונות עלה רף ההתחשבות בציבור הנכים מדרגה. גם התקן של אתרים נגישים נחקק ב-2017, שנים אחרות אחרי שכל עם ישראל נהנה מהאינטרנט. רק הנכים לא.


באותה מידת הזנחה והתעלמות, יש היום גם מבני ציבור או מקומות שאינם נגישים לציבור הנכים. תארו לעצמכם אדם נכה שרוכש כרטיס להצגה, אבל מוצא שהוא בכלל לא יכול להגיע לעולם. מביך! מעליב ומקומם.
בנוסף לדלתות נגישות, יש צורך להכין את השטח לכניסת כיסאות הגלגלים שאמורים להתגלגל לעבר הדלתות הנגישות. בדרך כלל צריך להיות שיפוע, שעליו יוכלו לנסוע כיסאות הגלגלים.


אבל חשוב לומר- הנגישות צריכה להתחיל גם מהבית. בכל מקום מגורים של נכה על כיסא גלגלים חייבות להיות דלתות נגישות.

חייבים דלת נגישה בכל חדר בבית

בבית של נכה בכיסא גלגלים חובה להתאים את כל דלתות הבית לצרכים של הנכה. חייבים דלתות נגישות בכל חדר בבית, גם אם לא מדובר בחדרו של הנכה. צריך להגיע למצב שהוא יוכל להיכנס עם כיסא גלגלים לכל מקום. בין אם מדובר במרפסת, מטבח, החדרים של אחיו. בדרך כלל כאשר אנשים גרים ביחד, הם נמצאים בכל מקום בבית, לכן, לא יהיה זה הוגן להגביל את הנכה בכך, שחלקן של הדלתות לא יאפשרו לו כניסה עם כיסא גלגלים.


דלת נגישה חייבת להיעשות ראשית בגודל וברוחב המתאימים למעבר של כיסא גלגלים. צריך גם לבחור בחורי גלם איכותיים,. שדלת של הכניסה לבית הזה מעבר לכך שהיא דלת נגישה, תהיה גם בטוחה ויציבה.
רק חברה יצרנית דלתות פלדה עם מנגנוני ביטחון, יכולה להכין עבורכם דלת נגישה בהזמנה מיוחדת מחומרי הגלם הכי איכותיים ועם המנגנון הכי בטוח.

שיתוף ב facebook
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב email

מחפשים דלתות או פתרונות נעילה?

קבלו יעוץ והכוונה ללא התחייבות

דילוג לתוכן